Upcoming Study Days

Saturday and Sunday 22nd & 23rd April 2017.  Weekend workshop on Götterdämmerung Prologue and Act 1

Rehearsals:

Sat:
11-2 (orch only), 3.15-6.15
Sun
12-2.30, 3.45-6.15
7pm run; approx 9.30 finish
If you would like to be part of the orchestra, please email Carla Finesilver (wind), Jon Cooley (brass) and Tanya Barringer (strings)

Norn 1: Lindsay Bramley
Norn 2: Mae Heydorn
Norn 3:  Catharine Woodward
Brünnhilde:  Zoe South
Siegfried:  Jonathan Finney
Gunter:  Stephen John Svanholm
Hagen:  Oliver Gibbs
Gutrune:  Jemma Brown

Conducted by Ben Woodward

location:  Burlington Danes Academy, Wood Lane, W12 0HR

 

Saturday and Sunday 15th & 16th July 2017.  Weekend workshop on highlights from Der Rosenkavalier

Rehearsals:

Sat:
11-2 (orch only), 3.15-6.15
Sun
12-2.30, 3.45-6.15
7pm run; approx 9.30 finish

Cast tbc
Location Burlington Danes Academy, Wood Lane, W12 0HR

Sunday 3rd December 2017.  Workshop on highlights from Otello.

Previous Study Days

Sunday 4th December 2016. Sunday workshop on Der fliegende Holländer

The Dutchman: Keel Watson

Daland: John Milne
Senta:  Janet Fischer
Erik:  Jon Morrell
Steurmann:  David Padua
Mary:  Mae Heydorn
Conducted by Ben Woodward

location:  Burlington Danes Academy, Wood Lane, W12 0HR

 

16th & 17th July 2016, weekend workshop on Strauss’s Arabella

Arabella: Catharine Rogers
Matteo: Ed Hughes
Mandryka:  James Harrison
Zdenka: Alexa Mason
Adelaide:  Sarah Denbee
Waldner:  Gerard Delrez
Fiakermilli : Jacqueline Yu
Die Kartaufschlägerin:  Naomi Quant
The Three Suitors:  Ted Black

Conducted by Ben Woodward

 

30th April, 1st May 2016, weekend workshop on Wagner’s Die Walküre Acts 1 & 3.

Sieglinde: Cecilia Bailey
Siegmund: Ronald Samm
Hunding: John Milne
Wotan: Keel Watson
Brünnhilde: Jemma Brown
Helmwige: Janet Fischer
Gerhilde: Catharine Rogers
Ortlinde: Emily Blanch
Waltraute: Sidonie Winter
Grimgerde: Joanna Gamble
Siegrune: Mae Heydorn
Rossweisse: Olivia Barry
Schwertleite: Liza Graham
Conducted by Ben Woodward

location:  Burlington Danes Academy, Wood Lane, W12 0HR

 

Alexander von Zemlinsky: Lyric Symphony

Sunday 6th December 2015

Kindly supported by LBH&F

Catharine Rogers (soprano) and Oliver Gibbs (baritone)

Orchestral players: £15

Full run through at 7pm on Sunday evening.
Observers welcome: suggested donation of £10 requested.

Please email ben@fulhamopera.co.uk for more details.

Francis Poulenc: Dialogues des Carmélites

Saturday 4th and Sunday 5th July 2015
Hammersmith Town Hall, King Street, Hammersmith, W6 9JU

Kindly supported by LBH&F

Blanche de la Force:  Elizabeth Stock
The Marquis de la Force:  Giles Davies
The Chevalier:  Alberto Sousa
Old Prioress:  Sidonie Winter
Madame Lidoine, the New Prioress:  Zoe South
Mother Marie:  Sarah Denbee
Sister Constance:  Danae Eleni
Father Confessor:  Ted Black
Mother Jeanne:  Liza Graham

 

Benjamin Britten: Peter Grimes
Saturday 18th and Sunday 19th April 2015
St John The Divine, Kennington SW9 6JA

Peter Grimes: Stuart Laing
Ellen Orford: Emily Blanch
Balstrode: Oliver Gibbs
Auntie: Zoe South
Niece 1: Luci Briginshaw
Niece 2: Catharine Rogers
Bob Boles: Alberto Sousa
Swallow: Gerard Delrez
Mrs Sedley: Liza Graham
Rev Adams: Alberto Sousa
Ned Keene: Christopher Jacklin
Hobson: Peter Brooke

Orchestral players: £15 per day
Chorus Singers: £10 for the weekend
Full run through at 7pm on Sunday evening.
Observers welcome: suggested donation of £10 requested.

Chorus please email ben@fulhamopera.co.uk for more details.


Richard Wagner: Siegfried Act 3
Sunday 6th Decemberr 2014
All Hallows Gospel Oak – Savernake Rd, Hampstead, London NW3 2JP
Siegfried: Jonathan Finney
Brunnhilde: Zoe South
Erda: Jemma Brown
The Wanderer: Ian Wilson-Pope


Fulham Opera Orchestral Workshop:
Richard Strauss: Elektra
Saturday and Sunday 11th and 12th October 2014
All Hallows Gospel Oak – Savernake Rd, Hampstead, London NW3 2JP

Elektra: Zoe South
Chrysothemis: Laura Hudson
Klytaemnestra: Jemma Brown
Aegisth: Jonathan Finney
Orest: Martin Lamb
Der Pfleger des Orest: Oliver Gibbs
Die Vertraute: Cecilia Bailey
Die Schlepptraegerin: Liza Graham
Ein junger Diener: Jon Valender
Ein alter Diener: Ciaran O’Meara
Die Aufseherin: Cecilia Bailey
Maid 1: Liza Graham
Maid 2: Laura Wolk-Lewanowicz
Maid 3: Olivia Barry
Maid 4: Cat Rogers
Maid 5: Justine Viani
Men-servants: Members of the London Gay Men’s Chorus.


 

Richard Wagner: Siegfried – Act 3
Sunday 7th December 2014
All Hallows Gospel Oak – Savernake Rd, Hampstead, London NW3 2JP

Siegfried: Jonathan Finney
Wanderer: Ian Wilson-Pope
Erda: Jemma Brown
Brunnhilde: Zoe South

Strauss: Salome – April 2014

Siegfried: Act 1 – Summer 2013

Götterdämmerung: Act 3 – December 2013